UYGULAMALAR ENDÜSTRİYEL BETON SİSTEMLERİ

  1. Laser Screed Beton Dökümü

  2. Manuel Beton Dökümü

Dünyada, endüstriyel beton zemin uygulamalarında kullanılan en son teknoloji ürünü laser screed makinesi ile çok daha düzgün yüzeyli ve hızlı zemin uygulamaları yapılabilmektedir.
Laser screed makinesi; üzerindeki laser alıcıları vasıtası ile bir laser kaynağından (laser nivo ) aldığı ışına göre çalışan, döner bîr platforma bağlı teleskopik bom ve buna bağlı bir vibrasyonlu mastardan oluşan bir beton mastarlama makinesidir. Laser alıcılar sürekli çalışarak vibrasyonlu mastarın proje kotunda olmasını sağlar ve kalıp kurmadan, yüksek yüzey düzgünlüğünde ( +1mm ) ve düşük slampta (11-13 slamp) beton serilir.


AVANTAJLARI
• Yüksek yüzey düzgünlüğü: Düşük slamplı betonlar laser screed makinesi sayesinde mastarlanabilmektedir. Vibrasyonlu mastarın arkasında bulunan helezon pulluk betonu yayar ve son kotu da vibrasyonlu mastar verir. Bu şekilde serilmiş betonda plastik rötre daha az olacağından {düşük su/çimento oranı ) bitmiş beton yüzeyinin düzgünlüğü de daha fazla olmaktadır.

•  Derzsiiz zeminler: Geniş alan beton dökümü uygulaması yapılabildiğinden, klasik sisteme göre soğuk derzler daha az olmaktadır. Soğuk derzler, zemin betonları için özel detay çözümleri gerektiren derzlerdir.
•  Daha hızlı: Bir günde 2000 m2 ’ ye kadar döküm yapılabildiğinden inşaat süresi çok kısadır.

  1. ENDÜSTRİYEL BETON SİSTEMLERİ

  2. ENDÜSTRİYEL BETON SİSTEMLERİ